Europejska pożyczka na start dla samozatrudnionych - warunki przyznawania

Europejska pożyczka na start dla samozatrudnionych – warunki przyznawania

Europejska pożyczka na start dla samozatrudnionych, która została uruchomiona w ramach projektu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, jest inicjatywą Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma ona na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorczości wśród osób bezrobotnych, poszukujących pracy i studentów ostatniego roku studiów. 

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, to ogromna szansa na rozwój, ale również duże wyzwanie dla osób, które wchodzą na rynek pracy, nie mając odpowiedniego zaplecza finansowego. Znacznym ułatwieniem tego procesu są różnego rodzaju programy wspierające w postaci dotacji i pożyczek. Informacji na ich temat można szukać na stronach rządowych lub na portalach, gromadzących wiedzę o dostępnych funduszach. Przy okazji można sprawdzić wyniki rozgrywek piłkarskich, wykorzystując Forbet kod promocyjny.

Jedną z bardzo popularnych platform internetowych jest fundusz-silesia.pl, będący poradnikiem dla młodych przedsiębiorców, oferującym usługi doradcze i zawierającym informacje o programach pomocowych. Wśród wielu dostępnych na niej ofert wsparcia, wartą uwagi jest pożyczka na start dla samozatrudnionych. Całkowity budżet tego projektu wynosi 674 miliony złotych, z czego ponad 556 milionów pochodzi z Unii Europejskiej, a około 117 milionów to wkład krajowy. Warunkiem otrzymania pożyczki jest nieprowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. W ramach tego projektu dostępne są oferta niskooprocentowanej pożyczki z opcją umorzenia części kapitału i bezpłatne usługi doradcze oraz szkoleniowe. 

Kto może skorzystać ze wsparcia finansowego i na co należy przeznaczyć środki?

Pożyczka na start jest skierowana głównie do osób bezrobotnych, ale z dotacji mogą skorzystać również inne osoby poszukujące pracy, niewykonujące żadnych działań zarobkowych lub te, których przychody nie przekraczają przeciętnego wynagrodzenia. Wśród beneficjentów znajdują się także osoby szukające pracy i będące jednocześnie opiekunami osób z niepełnosprawnością oraz studenci ostatniego roku studiów.

Środki przyznawane w ramach dotacji, można przeznaczyć na sfinansowanie wydatków niezbędnych do założenia firmy. Wsparcie obejmuje pokrycie kosztów na zakup towarów na sprzedaż, środków transportu, a także kosztów stałych, związanych z prowadzeniem działalności, do 6 miesiąca od dnia jej uruchomienia.

Warto zaznaczyć, że wysokość wsparcia to maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Projekt zakłada możliwość częściowego umorzenia pożyczki, w kwocie równej sześciokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, lecz nie wyższej niż 50 procent wartości całej pożyczki. Warunkiem umorzenia jest brak zaległości w spłacie rat i prowadzenie nowej działalności przez minimum 12 miesięcy. Osoba, która otrzyma pożyczkę, musi ją spłacić w okresie do 7 lat. W tym czasie ma możliwość wnioskowania o karencję w spłacie do 12 miesięcy. 

Projekt Europejska pożyczka na start dla samozatrudnionych ma za zadanie wspierać osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą. Ta inicjatywa w znaczny sposób przyczynia się do zwiększenia szans osób bezrobotnych na rynku pracy.

Podobne wpisy